Küçük işletmeler nasıl büyütülür?

Gürbüz Özdem
3 Dk. Okuma

Küçük işletmeler nasıl büyütülür,

Çok besleyerek:)

İşiniz ve işletmeniz sizi mutlu ediyor mu? Cevabımız evetse, işletmemizi büyütmek ve geliştirmek başlıca görevimizdir.

Anında başarı getiren kesin yöntemler yoktur. Fakat bugüne kadar gelişen tekniklerle varınızı yoğunuzu ortaya koyarak işletmenizi büyütebilirsiniz.

Büyüme; sıkı çalışma, sabır ve özveri gerektiren uzun bir süreçtir. İşletmenizin geneli için büyümesini istediğiniz işletmeniz için en önemli şey tamamen karlılıktır. Karlılığı olan bir işe ve işletemeye sahip olmanız gerekiyor.

Karlılığa gidecek olan yolda size önerim işletmenizin net, sade, yalın olmasıdır. Yani demek istediğim şu; İşletmenizi karmaşadan kurtarıp, net sade bir şekilde hareket ettirirseniz, bunu gerçekleştirirseniz, kazancınız ve karlılığınız yukarıya doğru fırlar.

Küçük İşletmeler İçin Ürün veya Hizmet

En başta ürün veya hizmetiniz mevcut ve potansiyel müşterilerinize değer katıyor mu amacınız müşterilerize değer katmak olmalı, değer katacak üretim yapmak değer katacak üretimi yapmanın yanında  satışını yapmakta büyümenin olmazsa olmazıdır.

Evet inatçı olmanız gereken kesinlikle karlı satış yapmak olmalıdır. Karlı satış için müşterilerinize kulak verin, önemli ve değerli hissettirin ve ne yapıyorsanız yapı kaliteli yapıp kalıcılığı hedefleyin şaşırtıcı şekilde iyi bir hizmet sunmaya çalışın.

Küçük İşletmeler İçin Müşteriler

Müşterilerinizi bölümlere ayırın,  ana müşterileriniz en başta olsun. İşte bu ana müşterilerinizi sonsuza kadar elinizde tutmayı hedefinize koyun.

İşletmenizin garantisi onlar.

İşletmeyi büyüten esas müşteriyle olan ilişkilerinin sağlamlığı, derinliği ve süresidir. Karlılığı arttıran müşterilerinizin size olan bağlılığıdır.

Müşteri listesi yapın onlar hakkında ne kadar bilgi varsa oraya yazın.  Ve onları 1 den 10 kadar vereceğiniz puanla değerlendirin.

Ve en değerli müşterilerinize tüm gücünüzle iyi hizmet verin, onlara benzer çok müşteri bulun.

Küçük İşletmeler İçin Tedarikçiler

Tedarikçilerinizle sabırla pazarlık yapın. Tedarikçilerinizi birer dosta dönüştürün. Sıkı ve sabırla fakat kırmadan pazarlık yapın.  Bol bol anlaşmalar yapın, yeni tedarikçileriniz dostlarınız olsun, gelişen ve genişleyen çevre sizi güçlendirir.

Önemli olan yer şu;

Tedarikçilerinizin en iyilerine oldukça iyi davranın.

Küçük İşletmeler İçin Personel

İşletmenizde yetenekli, işinde uzman ve istekli çalışanlarınız olsun. Çalışanlarınızın işinize, işletmenize ve size acımasız davranmasına kesinlikle izin vermeyin.

İşletmenizin gelişmesi ve geliştirilmesini sağlayacak olan müşterileriniz için en iyi hizmeti çalışanlarınızdan isteyin, çekinmeyin.

Koşullar ne olursa olsun çalışanlarınızdan istedikleriniz gelmiyorsa kimseye gereğinden fazla zaman ayırmayın.

İstekli ve inançlı çalışanlarınızı uzmanlaştırın.

Bu Yazıyı Paylaş
Bir yorum bırakın

Bir yanıt yazın