Dijital Denetim Uzmanı · Dijital Denetçi

Gürbüz Özdem
1 Dk. Okuma

Dijital denetim uzmanı, kurumsal ihtiyaçları iletmek, çalışanların performansını denetlemek, rehberlik sağlamak, destek sağlamak, gelişim ihtiyaçlarını belirlemek ve her birinin başarılı olması için personel ile kuruluş arasındaki karşılıklı ilişkiyi yönetmektir.

Dijital denetim uzmanı, işletme amaç ve denetim iddiaları üzerine “önemli yanlışlık” risklerinin değerlendirir, dayanak oluşturmak ve hata-hile gibi faktörleri tespit eder, risk değerlendirmesi ile işletmelere kazandırır.

Dijital Denetim Uzmanı Neler Yapar?

Dijital denetim uzmanı, işletmenin iç kontrolü dâhil olmak üzere, işletme ve çevresini tanır. Risk değerlendirme prosedürleri için analitik prosedürler, gözlem ve tetkik prosedürleri uygular ve yönetime aktarır.

Dijital Denetim Uzmanı
Süreci Nasıl İşletir

Dijital denetim uzmanı süreci işletme, dijital faaliyetleri, reel ve dijital çevrenin incelenmesi, bilgi toplanması ile denetim risklerinin belirlenmesi, değerlendirilmesi dijital faaliyetlere dair kanıtların toplanması, prosedürlerin belirlenmesi ve uygulanması, dijital ve denetim sonuçlarının değerlendirilip, raporlanması şeklinde işler.

Bu Yazıyı Paylaş
Bir yorum bırakın

Bir yanıt yazın