Veri Odaklı Pazarlama Nedir?

Gürbüz Özdem
4 Dk. Okuma

Pazarlama departmanınızın işletmenize etkili bir şekilde katkıda bulunmasını sağlamak için, eyleme geçirebilir veri odaklı pazarlama stratejisine ihtiyacınız vardır. Veriler, işletmenizin her bölümünün güçlü ve zayıf yönlerini ortaya çıkarabilir ve pazarlama çabalarınızın daha başarılı olmasına yardımcı olacak stratejik kararlar vermenizi sağlar.

Reklamcıların yüzde 87’si verilerin şirketlerde az kullanılan bir durum olduğunu düşünüyor. Peki, veri odaklı pazarlamanın faydalarını merak ediyor musunuz?

Veri Odaklı Pazarlamanın Faydaları

Hem işletmeler hem de tüketiciler veri odaklı pazarlama yaklaşımını benimseyerek çok şey kazanabilirler. Stratejiler başarıyla uygulandığında, şu tür faydalar gözükür:

Kişiselleştirilmiş Pazarlama

Şirketlerin doğru mesajı, doğru zamanda iletmeleri önemlidir. Veri odaklı pazarlama, markaların müşteri profilini daha iyi anlayarak, müşteri adaylarına özelleştirilmiş bir reklam oluşturmasına olanak tanır.

Dijital pazarlama paketlerimiz tüm pazarlama araçlarını kullanıyor.

Kesinlik

Veri tabanlarınızdaki zengin bilgiler sayesinde reklamcılar, müşteriler ve potansiyel müşteriler hakkında en doğru bilgilere ulaşıp, kullanılmayacak bilgileri eleyebilirler. Veriye odaklı pazarlama ile ulaşmaya çalıştığınız hedef kitleleri ayırmak ve gruplandırmak çok daha kolay hale gelir.

Farklı Kanallarla Deneyim

Reklamcılar, birden fazla ağda erişimi genişletmek ve iletişimi e-postanın ötesine taşımak için verilerden yararlanmaktadırlar. Otomatik pazarlama kampanyaları aracılığı ile veri odaklı reklamları farklı kanallar arasında dağıtmak, mesajınızın tutarlı ve her alıcıya doğru zamanda doğru mesajın ulaşmasını sağlayacaktır.

Müşteri Deneyimi

Birçok popüler marka, müşteri deneyimlerini geliştirmek için veri odaklı pazarlamayı kullanıyor. Genellikle müşteri memnuniyeti anketlerini düzenler ve iyileştirilecek alanları belirler.

Ürün Geliştirme

Veri odaklı pazarlama, üründe başarısız olma oranını önemli derecede azaltır. Şirketler hedef kitlelerini daha iyi anlayabilir ve bu da bulundukları pazar için uygun ürünlerin geliştirilmesine yol açabilir.

Veri Odaklı Pazarlamanın Zorlukları

Diğer başarılı iş stratejileri gibi, veri odaklı pazarlamanın da zorlukları var. En yaygınları nelermiş, inceleyelim:

Doğru Ekip

İşin doğası ve gerekli olması gereken beceriler nedeni ile öngörücü ve kitle yönetme konusunda uzmanlaşmış personel bulmak zor olabilir. Bu yüzden veri odaklı olma konusunda daha fazla bilgi edinmek sizin ve ekibiniz için yararlı olur.

Entegrasyon

Bir şirket entegrasyon sürecinde başarısız olursa, pazarlamacılar müşteri görüşleri için doğru verileri toplamakta zorlanacaklardır. Örneğin, perakende şirketleri ve e-ticaret web siteleri genellikle sosyal medyadan ve mobil cihazlardan veri toplama ve yapılandırma görevi ile uğraşır.

Veri Odaklı Pazarlama Örnekleri

Veri odaklı pazarlamanın iş stratejinize nasıl uyum sağlayabileceğinden hala emin değilseniz, size ilham verecek birkaç örnek verelim;

Tekrar Hedefleme

Yeniden hedefleme tüm dijital pazarlamacılar için önemlidir. Birisi daha önce e-ticaret sitenizden ürün aldıysa veya ilgi gösterdiyse o kişiyi neden tekrar aramıyorsunuz? Hedef kitlenizin bir kişinin, yakın bir zamanda Uludağ’da bir kayak tatili rezervasyonunu yapan seyahat meraklısı olduğunu varsayalım. Bu verilerden, otomatik olarak kayak dersleri, konaklama, uçak bileti ve bu hedef kitlenize hitap edecek benzer tatil fikirleri ile ilgili fırsatlar sunabilirsiniz.

Veri odaklı pazarlama örneğimiz: Jess Pırlanta

Dinamik Reklamcılık

Facebook, İnstagram ve Twitter’dan reklamlar oluşturarak sosyal medyayı yararınıza kullanın. Tek bir tıklama ile daha fazla bilgi alınmasını sağlayarak hedef kitlenizde bağlantı kurun.

Organik Ücretli Arama

Tercih ettiğiniz müşterileri, aradıkları anahtar kelime türlerine göre analiz edin ve rekabetin neyi belirlediğini düşünün. Kendinizi en alakalı arama sonuçlarının en üstüne yerleştirmek ve web sitenize organik trafik çekmek için bu verilerden yararlanın.

Hedeflenen E-Posta Kampanyaları

E-posta pazarlaması, mevcut stratejinin bir parçası mı? İstediğiniz hedef kitleleri gruplandırarak e-posta kampanyalarına veri odaklı yaklaşın. Bu veriler otomasyona izin verirken, her müşteriyle bire bir bağlantı kurmak için mesajları kolayca kişiselleştirebilirsiniz.

Kısacası veri odaklı pazarlama için gelecek çok parlak. Yapay zeka pazarlamasının yanı sıra, veri odaklı çözümler başarılı pazarlama kampanyalarının önemli bir parçası haline geliyor.

Veri bilimi hakkında güzel örnek.

Bu Yazıyı Paylaş
Bir yorum bırakın

Bir yanıt yazın