Kreatif Reklam Testi

Gürbüz Özdem
3 Dk. Okuma

Kreatif Reklam Testi, reklamcılık dünyasında tüketiciyi harekete geçirme ve ilgili ürünü satın almaya yönlendirme vardır. Tüketiciyi harekete geçiren ve satın almasını sağlayan temel unsur kreatiftir.

Bu hızlı tüketim sektöründe yaşanan rekabeti yakalayabilmek için doğru yer ve zamanda, doğru kullanıcıya, doğru içerik ve teklifle ulaşmak gerekmektedir. Bu süreci verimli bir şekilde yönetmek için de kreatif reklam testine ihtiyaç duyulmaktadır.

Kreatif Reklam Testi; Nasıl bir yaratıcı içerikle (Ünlü isim, görsel, akış…) nasıl mesaj, nasıl bir hedef kitle ile çıkmanız gerektiğini test etmektir. Reklam kampanya yönetiminde daha fazla ciro ve etkileşim getirene daha çık yatırım yapmayı kötü performans sergileyeni elemeyi sağlıyor.

Kreatif reklam testlerini biraz yakından inceleyelim; neden bu kadar önemli, nelere dikkat edilmeli?

Reklam çalışmalarımız için hazırladığımız reklam paketimizi inceleyin.

Kreatif Reklam Testi Neden Uygulanmalı?

Erişim maliyetini düşürmek, bütçeyi doğru kullanmak için.

Erişmek istediğiniz kitleyi daha iyi tanımak ve onlarla kurduğunuz etkileşimi arttırmak için kullanabilirsiniz.

En çarpıcı reklam ile rekabetten sıyrılmak, dijital stratejinizi bu doğrultuda besleyip, iletişiminizi ve markanızı kuvvetlendirmek için uygulayabilirsiniz.

Sürekli geri bildirim ve öğrenimlerlerle ekibinize zaman kazandırmak için kreatif reklam testlerinden faydalanabilirsiniz.

Dijital pazarlama hizmetimiz ile bu özellikleri işletmelerinize uygulayabilirsiniz.

Kreatif Reklam Testinin Kuralı Nedir?

Doğru Performans Kriterlerini Seçme:

Kampanyada kriterlerine göre (tıklanma başı maliyet, reklam harcamasından elde edilen gelir) gibi başarı seviyesine doğru karar verilmeli.

Doğru Kitleyi ve Erişimi Belirleme:

Testten önce hedef kitleyi doğru tanıyıp onlarla nasıl iletişime geçileceği belirlenmeli. İlk etapta geniş bir kitle seçmek yerine küçük bir hedef kitleye odaklanmalı. Sonuçtan emin olmak için hedef kitlenin bir bölümüne gösterilmesini bekleyin.

Teste Gireceğiniz Reklam Sayısını Ve Kaçının Tutacağını Belirleyin:

Kaç değişkenli bir test yaptığınız otomasyon kullanıp kullanmadığınız bu sayıları etkileyecektir.  Ana değişkenler kampanya hedefine ve kreatif alternatif yaratma gücünüze göre belirlenebilir. Aksiyona yönlendirme butonu, ana görseller, ana metin, akış sırası, başlangıç ve bitiş mesajları, video uzunluğu, yatay/dikey format alternatifleri bunlara örnek gösterilebilir.

Kesin Sonuç Verecek Yeterli Bütçe Ve Zamanı Belirleyin

Az sayıda alternatif ama bu alternatiflerde farklar yaratmak etkilidir. Fark ne kadar fazla ise  bu farkların hangilerinin sonucu etkilediğini ölçümleyebileceğinize emin olun.

Düzenli Ve Planlı Olun

Başlangıç ve bitiş zamanları ile ilgili takvim ve bu dönemde sonucu etkileyebilecek diğer değişkenlerin kaydını tutun.

Genelde reklam platformları reklam verenin bu sürecini kolaylaştırmak için testleri otomasyon ile sürdürmektedir. Bu sayede tüm alternatifler test ediliyor, sistemin kendisi kötü sonuç verenleri eliyor.

Anlayacağınız kreatif reklam testleri; kampanyanızda ki emin olmadığınız tahminleri kaldırıp, en yüksek etkileşimli reklamlarla markaların verimliğini ve bilinirlik gücünü arttırıyor.

Bu detayı inceleyebilirsiniz: Brief

Bu Yazıyı Paylaş
Bir yorum bırakın

Bir yanıt yazın