Zor Zamanlar Nasıl Aşılır?

Gürbüz Özdem
3 Dk. Okuma

Zor zamanlar nasıl aşılır: merakta bırakmadan hemen cevaplayalım, sevdiklerinizle, önemseyip, değer verdiklerinizle, sizi seven, değer, veren önemseyenlerin çokluğuyla aşılır. Sizin için az bulunur şeylerse çoğaltmakla aşılır.

Kendimize odaklanalım, kendimize güvenimiz ne durumda, azalmış, yetersiz noktadaysa hemen güven duygumuzu besleyecek, ne varsa yapmaya başlayalım. Bunlardan en başlıcası çevremize güven duymak ve güven vermeye çalışmaktır.

Korkmayalım, korkuyorsak cesaretle korkumuzun üstüne yürüyelim, maruz kalıp, aşmak için ne gerekiyorsa yapalım. Becerikli miyiz, değilsek çalışıp olalım, daha gayretli, daha yaratıcı, daha paylaşımcı olarak zor zamanlar aşalım.

Zor zamanlar: ekonomik kriz, buhran, enflasyonist ortam, ekonomik daralmalar, işletmenin batması, zorluğa düşmesi işletmeler için zor zamandır. İşten çıkmak, ruhsal darlık, sıkıntı ve zorluklar…

İstesek te istemesek te görünen o ki hep olacaklar.

Sıkıntılara, Zorluklara Sebep: Ahlaki Çöküntü

İşinizde, yaşantınızda ve haliyle ruh halinizde birçok daralma, sıkışma ve zorluk yaşanmakta ve yaşanacak. Birçok faktör ve sebep bunlara yol açacak, ekonomik karar vericiler, siyasetçiler veya kaynaklarımızı kendi çıkarlarına har vurup harman savuranlar. Yaratmış olduğumuz değerleri kendi çıkarları için yurtdışına kaçıranlar. Kendi hatalarımız, yanlış kararlarımız, ortaklarımız, ailelerimiz, çalışanlarımız bu zor zamanları, sıkıntıları bize yaşatacak.

Ahlaki çöküntü: ekonomiyi, işi ve her şeyi çökertecek, insan karakter olarak ve ahlaken bozulduysa ve çöktüyse toplumda bu durumdaki insan sayısı çoğaldıysa, yozlaştıysa insanlar ekonomide, işimizde, yaşamımızda kötüleşecek, zorlaşacak.

Üretimimiz, paylaşımımız ve birbirimize sevgimiz azalacak. Bir kişi, bin kişi veya milyonlarca insan için zaman ve yaşam zorlaşacak. İşçi, işveren, memur, öğrenci, asker, yönetici, öğrenci her birey kendi yaşamında güçlü bir çaba, farklı bir gayretle çalışmaya başladığı zaman yaşamı inançla yaşamaya başladığı zaman aşılmaz mı zor zamanlar.

Tek ve Net Hedefiniz Olsun

Ben işletmelere konuşayım siz kendinize anlayın, bir işletme krizdeyse ya da krizdeyseniz odaklanmanızı arttırmanız gerekiyor, şaşkınlığınız veya odak kaybınız varsa hemen kendimizi toparlayalım.

Krizler belirsizlikleri tetikler.

Her gün yeni bir şeyin değişmesi, yeni değişen şeyin sonucunun ne olacağının bilinmemesi bir belirsizlik ortamı yaratır.

Bu ortam odak kaybını, güvensizliği getirir.

Bu güvensiz, belirsiz ortamdan bir an önce kurtulmak gerekiyor.

Nasıl?

Tek ve net bir hedef koymakla.

Odağınız, hedefiniz net olmalı net.

Yapabilir miyim, yapamaz mıyım diye diye kendinizi korkutmaya gerek yok. Daha inatçı, daha ısrarcı, daha inançlı, daha cesur olmanın zamanı şimdi enerjinizi toparlayın, performansınızı ve motivasyonu arttırın.

Yapacağınız şeyi kusursuz uygulamak için çalışmaya başlayın.

Bu Yazıyı Paylaş
Bir yorum bırakın

Bir yanıt yazın