Dev Aynasında Küçük Fare

Gürbüz Özdem
2 Dk. Okuma

Dev bir ayna ve karşısında küçücük bir fare düşünün ve gözünüzün önüne kibirli bir insanı getirin. Bu tanıma uyuyor mu?

Çevremizi küçücük gerçekleriyle devasa ve şişirilmiş egolarına bizi maruz bırakan insanlarla dolu değil mi? Acaba bizde mi öyleyiz?

Çoğu insan çoğu insandan daha zeki, daha yaratıcı, atletik, düşünceli, güzel, dürüst ve çevresi tarafından çok sevildiğini düşünme eğilimindedir.

Çoğu insan ortalamadan daha iyi olduğunu düşünerek kendisini daha ayrıcalıklı, mükemmel yerde görmeyi çok sever.

Yapılmış olan az sayıdaki araştırmada bu ortaya çıkmıştır. İnsanlara zeka seviyeniz nedir diye sorulduğunda neredeyse hepsi ortalamanın üstünde zekaya sahip oldukları şeklinde cevaplamışlardır.

İlginçtir ki aşağılık kompleksi tam tersi olan üstünlük kompleksinin de nedenidir. Nedir bu bildiğimiz kibirdir?

Büyüklük, kendini başkalarından çok üstte görmektir. Becerilerine aşırı güvenmek, şişirilmiş ego ölümcül hatalar ve çevreye zarar getirse de kibirli insan bunu kabul etmek istemez.

Üstünlük kompleksi, kibir, büyük ve yüksek görme anlamsızca şişirilmiş egolar şahsın dışında çevresine zarar veren şeydir. Dev aynasında şişmiş bu küçük fareler kazalardan savaşlara sebep olurlar.

Dev aynasında görmeye sebep kibrin pis bir yanı da bulaşıcı olmasıdır. Kibir bulaşıcıdır, kibirlilerle çevrili bir alandaysanız. Sizin de üzerinize sinmesi kaçınılmazdır. Karakterin hak etmediği şişirilmiş egoyu ona yüklemek sizi de dev aynasında küçük fareye dönüştürür.

Bu Yazıyı Paylaş
Bir yorum bırakın

Bir yanıt yazın