Kendi Kendine Motivasyon

Gürbüz Özdem
1 Dk. Okuma

Motivasyon harikadır: yapamam dediğiniz şeyleri yaptırabilme gücüne sahiptir ve sihir gibidir. Motivasyon anlamı itibariyle “içten gelen itici güçlerle belli bir amaca doğru yönelen davranışlar”.

Yani motivasyon, insanların önceden belirlenmiş bir hedefe varmak üzere kendi istek ve arzularıyla hareket etme sürecidir. Motivasyon kişiye özeldir, birini motive eden diğerini etmeyebilir. çünkü motivasyon içinden, özünden gelir. Ne demiş Mevlana; kıvılcımı ateşe çeviren körüktür.

Peki içimizde kıvılcımlar yaratıp nasıl körükleyebiliriz? Bir çok insan yeni alışkanlık edinmede, kötü alışkanlığını bırakmada, işini sürdürmede, okulda, sınavda, yarışta bir çok zorluk yaşar. İşte motivasyon bu zamanlarda devreye girip ve kullanılırsa çok işinize yarar.

Herkesi motive eden şeyler birbirinden çok farklıdır. Günde 17 saat çalışanla borç içinde olanın, işi kötü gidenin ve para içinde yüzenin aynı yöntemle motive olabilmesi diye bir şey bence yoktur.

Şartlar ne olursa olsun amacımıza ulaşmak için kendimizi dimdik ayakta tutup, nasıl gaza getirebiliriz ona bakalım. Şimdi sizi bir şeyler yapmaktan alıkoyan o oyundan, o saçma sapan sosyal medya dalışlarından kafamızı kaldıralım, ve gözümüzü yaşamaya dikelim.

Hayata akmaya, farkında yaşamaya

Sıkı sıkı sarılmaya

Çalışalım

Bugünde uyandım, yaşıyorum

Deyip gülümsemek

Bile yetecektir İnan buna.

Bu Yazıyı Paylaş
Bir yorum bırakın

Bir yanıt yazın